יום רביעי, 27 מאי, 2020
Home » קידום אתרים » שם מתחם (דומיין) – Domain name
שם מתחם (דומיין) – Domain name
קרדיט תמונה: הבלוג של ג'יימס ליין

שם מתחם (דומיין) – Domain name

לכל אתר אינטרנט יש שם ייחודי רק לו שנקרא שם מתחם, או שם תחום (באנגלית Domain Name), הדבר זהה לתעודת זהות אישית שיש לכל אדם ואדם. לעולם לא תמצאו שני ישראלים עם אותו מספר תעודת זהות, כך גם לעולם לא תמצאו שני אתרים עם אותו הדומיין.

 רישום שם הדומיין

אתרי האינטרנט הזמינים לציבור נקראים רשת האינטרנט הכלל עולמית WWW (World Wide Web). איגוד האינטרנט העולמי, ה- ICANN הוא הממונה על רישום שמות הדומיין, יחד עם עוד מספר גופים מטעמו, כמו למשל איגוד האינטרנט הישראלי ISOC, שאחראי על רישום אתרים ישראליים עם סיומות il (הסיומת הלאומית של ישראל). סיומות לדוגמה של מדינות אחרות: ארה"ב-US אנגליה-UK איטליה-IT.

ישנם שני סוגי דומיינים:

 • דומיין הפתוח לציבור הרחב עם סיומות co.il ו- org.il (בד"כ org.il משמש לגופים הפועלים שלא למטרות רווח). רישום סיומות אלו אפשרי באיגוד האינטרנט הישראלי עצמו (יקר יותר), או על ידי חברות שהוסמכו לכך, לרשימת החברות המורשות לחצו כאן.
 • דומיינים מוסדיים מוכרים, כמו למשל:
  • מוסדות אקדמיים להשכלה גבוהה ac.il
  • גופים ממשלתיים gov.il
  • גופים מוניציפליים ורשויות מקומיות muni.il
  • ספקי אינטרנט net.il
  • גני ילדים  k12.il
  • גופים צבאיים idf.il

רישום סיומות אלו מוגבל מן הסתם לגופים ספציפיים בלבד, והרישום מתבצע באיגוד האינטרנט הישראלי בלבד.

האם שם הדומיין יכול להשפיע על קידום האתר שלי?

כן. שם הדומיין הוא אחד מלמעלה מ- 200 פרמטרים לבחינת איכות אתר, כך שהוא אמנם משפיע, אך אינו מהווה פרמטר משמעותי כדי שנשבור את הראש. מה כן מומלץ לעשות? בראש ובראשונה מומלץ לחפש דומיין שנושא את שם החברה/המותג/השירות. כאשר יש לך שם קליט שהציבור זוכר, סבירות גדולה שיותר לקוחות יגיעו אליך לאתר, וכך בעקיפין ערכך יעלה בעיני גוגל.

האם לקנות דומיין עם סיומת בינלאומית או מקומית?

אין תשובה אחת נחרצת. הדבר תלוי בכמה גורמים, ומשתנה מסיטואציה לסיטואציה. בעקרון אם מדובר באתר שקהל היעד שלו מקומי אז עדיף להשתמש בדומיין עם הסיומת המקומית.

האם להשתמש במקף או לא?

בעבר חברות רבות המליצו לא להשתמש בסימן המקף, כיוון שהגולש שמקליד את הדומיין כנראה לא זוכר שיש מקף באמצע. אם ניקח בחשבון שמרבית החיפושים נעשים היום בגוגל לפי שם החברה או המוצר ולא לפי דומיין, ושהמקף מסייע לביטוי להיראות קריא יותר, למשל mydogbonny.co.il לעומת my-dog-bonny.co.il , אז זה לא כזה משנה, ואף נוטה לטובת המקף.

האם להשתמש בראשי תיבות?

אין דעה שרירותית בעניין, מצד אחד לא כדאי להשתמש בשם מתחם מסורבל וארוך מדי, מצד שני עדיף להשתמש בשם בעל משמעות שנחרט בזיכרונו של הגולש. ברור שעדיף שם קצר וקליט, ראו ערך החברות הגדולות: google.com, facebook.com, ידיעות אחרונות המציאו מותג אינטרנט ynet, כנ"ל מעריב עם nrg. אך לפעמים שם החברה מורכב מכמה מילים, או שהביטוי שחיפשנו כבר תפוס. במקרה של שם שמורכב מכמה מילים, המקף יעזור לנו לפשט את הקריאה.

האם עדיף לקנות שם מתחם בעברית?

לא. היתה תקופה של התלהבות מהדבר, אך זה נכשל בגדול.

האם עדיף להשתמש בביטוי מפתח מדויק?

בעברית העניין פחות רלוונטי, אך אם ניקח את ביטוי המפתח העיקרי של האתר שלנו ונתרגם אותו לאנגלית, הדבר יכול להזיק או להועיל לנו, בהתאמה לאיכות שאר הפרמטרים באתר שלנו. משמע, אם האתר לא איכותי, גוגל תסיק שקנינו דומיין לאתר מקודם ותעניש אותנו. אם האתר איכותי, אז שם דומיין עם הביטוי יעזור לגוגל לקבל אסמכתה נוספת לתחום עיסוק האתר.

 כיצד אמצא מי הבעלים של דומיין מסוים?

ישנם אתרים רבים שמראים לנו את כל הפרטים של בעל הדומיין, למשל האתר http://whois.domaintools.com/, אשר מספק מידע רב על כל דומיין; מי רכש וכל פרטי ההתקשרות עימם נרשם, כמה דומיינים יש ברשותו, תאריך רכישה, תוקף פקיעת ההחזקה, כתובת ה- IP שלו, כמה אתרים מאוחסנים בנוסף לו על אותו השרת, מיקום השרת, כותרת האתר, סטטוס קוד, ציון SEO, כמה תמונות (וכמה מהן ללא תגיות Alt Text), כמה קישורים פנימיים וחיצוניים ועוד.

האם אוכל לרכוש דומיין בעילום שם?

אתרים בעלי סיומות com נוכל לרכוש בעילום שם בצורה פשוטה דרך החברות המורשות, כמו למשל גו-דדי או חברות מורשות אחרות בארץ, אך סיומות של co.il אינן נכללות בהרשאה זו. אז מה עושים במידה וממש חשוב לנו לשמור על חסיון הפרטים שלנו? ישנן חברות אשר מציעות לרכוש את הדומיין עבורך, ואז הפרטים שמופיעים הם של החברה שביצעה את הרכישה. הסיכון בדרך זו היא שאין לך בעלות רשמית על הדומיין, אז מומלץ לנסח מסמך בעל תוקף משפטי עליו תחתימו את החברה נותנת השירות.

תגובות הגולשים

תגובות הגולשים

לכל אתר אינטרנט יש שם ייחודי רק לו שנקרא שם מתחם, או שם תחום (באנגלית Domain Name), הדבר זהה לתעודת זהות אישית שיש לכל אדם ואדם. לעולם לא תמצאו שני ישראלים עם אותו מספר תעודת זהות, כך גם לעולם לא תמצאו שני אתרים עם אותו הדומיין.  רישום שם הדומיין אתרי האינטרנט הזמינים לציבור נקראים רשת האינטרנט הכלל עולמית WWW (World Wide Web). איגוד האינטרנט העולמי, ה- ICANN הוא הממונה על רישום שמות הדומיין, יחד עם עוד מספר גופים מטעמו, כמו למשל איגוד האינטרנט הישראלי ISOC, שאחראי על רישום אתרים ישראליים עם סיומות il (הסיומת הלאומית של ישראל). סיומות לדוגמה של…

Review Overview

Summary : כמה המידע בדף זה עזר לך?

User Rating: 4.82 ( 3 votes)
0

About מערכת Mind Share

מכללת Mind Share, המכללה הוירטואלית הראשונה מסוגה בישראל למקצועות השיווק באינטרנט, הוקמה במטרה לחלוק את הידע העצום בתחום הולך ומתפתח זה עם כל מי שרוצה ללמוד באווירה כיפית ובחינם, עם היכולת לשלוט בעצמך בקצב הלימוד, בלי הגבלות זמן, מכל מקום בעולם.

נשמח לשמוע את דעתך בנושא

כתובת האימייל שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים בכוכבית *

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

קורס קידום אתרים
בקרו אותנו ב-Google+‎